Dnes je 18.07.2019, meniny oslavuje:
Slovrea cestovná agentúra
Slovrea realitná kancelária
Slovrea solárium
 
SpäťSpäť

Rady lekára

Rady lekára

 1. Rady do solária

 2. Tehotensto a solárium

 3. Solárium - áno či nie?

 4. Dobré solárne štúdio

Svetlo, ktoré solárium vyžaruje, má optimálne zloženie pre rýchle a veľmi efektívne opaľovanie ľudskej pokožky. Špeciálne lampy poskytujú pomerne vysoký podiel mierneho UV "A" opaľovacieho žiarenia. Toto predchádza spáleniu, kým súčasne vyvoláva pekné opálenie do bronzova v extrémne krátkom čase. Okrem kozmetického efektu (atraktívne opálenie) je vhodné množstvo opaľovania zdraviu prospešné pri metabolických poruchách alebo prechladnutí. Tiež veľmi dôležitým faktom je, že počas opaľovania v soláriu sa tvorí v pokožke vitamín "D", ktorý priamo ukladá vápnik do kostí, teda pôsobí proti odvápňovaniu organizmu. Pri rôznych kožných ochoreniach, ako je akné, psoriáza, seborhea sa tiež prejavuje priaznivý efekt opaľovania v soláriu. UV zariadenia (solárium) by nemali používať osoby, (a to v ich vlastnom záujme) ktoré trpeli, alebo trpia na rakovinu kože, alebo sú na to náchylné. Taktiež by sa nemali v soláriu opaľovať tie osoby, ktoré užívajú také lieky, ktoré zvyšujú citlivosť kože na ultrafialové žiarenie. Ak máte na koži trvalé opuchliny, vredy, alebo pigmentové pečeňové škvrny solárium nepoužívajte. Pred použitím solária zbavte svoju tvár kozmetiky a nepoužívajte žiadne produkty slnečnej ochrany. UV žiarenie v soláriách neobsahuje takmer žiadne škodlivé žiarenie typu UV "B" a UV "C" na rozdiel od priameho slnečného svetla. Počas opaľovania v soláriu používajte vždy dodávané ochranné okuliare a odporučenú solárnu kozmetiku. Po opaľovaní v soláriu sa doporučuje použiť pleťovú vodu, alebo pleťové mlieko, aby ste predchádzali vysúšaniu pokožky.

Rady do solária

 1. Dobu opaľovania voľte podľa toho, či s opaľovaním začínate, alebo iba udržujete bronzový odtieň, či ste viac alebo menej citliví na UV-žiarenie a ako rýchlo chcete zhnednúť (rýchlejšie zhnednutie znamená aj rychlejšiu stratu bronzu).
 2. Solárium je najúčinnejšie a najbezpečnejšie, keď sa cítite fit. Ak sa necítite dobre, opaľovanie radšej odložte.
 3. Pri ovládaní klimatizácie či ventilátoru si uvedomte, že čím vám je teplejšie, tým efektivnejšie sa opálite. To však neznamená, že by ste mali vypínať ventilátor alebo klimatizáciu! Mohlo by totiž dôjsť k prílišnému prehriatiu organizmu a v strese sa tiež neopálite.
 4. Spojte opaľovanie v soláriu s relaxáciou a prehriatím tela. Nebojte sa na chvíľu si zdriemnuť.
 5. V soláriu sa oplatí stríedať polohy (občas sa zavrtieť). Tam,kde je menej prekrvené tkanivo, vzniknú biele miesta (obvykle na krížoch a pod lopatkami, na ktorých pri ležaní spočíva váha tela).
 6. Najintenzívnejšie žiari opaľovacia trubica vo svojom strede, takže najväčší opaľovací efekt bude zreteľný na bruchu a stehnách.
 7. Od obsluhy požadujte, nech pred vami utrie lôžko dezinfekčným roztokom.
 8. Vždy používajte ochranné okuliare. Aj okuliare by ste mali mať vlastné, alebo dobre očistené od potu a vydezinfikované.
 9. Upozornite obsluhu, že pri vystupovaní z lôžka kladú všeci spotené nohy na rovnaké miesto. Oplatí se položiť na toto miesto umývateľnú podložku a pravidelne ju čistiť dezinfekčným roztokom.
 10. Sprchovanie pred i po opaľovaní znižuje jeho efekt. Na vodu reaguje pokožka obvykle tým, že začne vylučovať maz, ktorý filtruje žiarenie a uzavrú sa póry.
 11. Neopaľujte sa po celý rok, nechajte pokožku 1-2 mesiace od žiarenia odpočinúť.
 12. K urýchleniu opaľovacieho efektu se oplatí použiť solárnu kozmetiku (obsahuje vitamín E a beta-karotén) a proti vysúšaniu pokožky (vysušená pokožka rýchlejšie starne). Pozor, táto kozmetika neobsahuje UV-filtre!
 13. Doporučujeme sa opaľovať pred tréningom a cvičením. Vtedy opaľovanie poslúži aj ako príprava na záťaž.

Pred vstupom do solárnej kabíny

Pred vstupom do solária je potrebné z pleti odstrániť kozmetické prípravky a odložiť všetky kovové doplnky a šperky. Kozmetické produkty ako parfumy a mejkap môžu byť spolu s UV žiarením aktívne a vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Niektoré prípravky vnikajú hlboko do kože, preto by sa koža mala očistiť aspoň tri hodiny pred slnením. Približne tri hodiny pred opaľovaním a po opaľovaní by ste sa nemali ani sprchovať, kúpať alebo iným spôsobom pokožku ošetrovať. Pokožka je po kúpeli citlivejšia a na vodu reaguje tak, že začína vylučovať maz, ktorý filtruje žiarenie, a uzavrú sa póry. Preto sprchovanie pred opaľovaním aj po ňom znižuje jeho efekt. Pokožka ošetrená peelingom sa opáli rýchlejšie a rovnomernejšie a opálenie dlhšie vydrží. Po peelingu je pleť tenšia a jemnejšia, vyžaduje lepšiu ochranu, a preto treba po peelingu s opaľovaním chvíľu počkať. Počas slnenia musia zostať oči zatvorené, odporúča sa vždy použiť špeciálne ochranné okuliare aj napriek tomu, že opaľujúce sa modelky a modely v reklame okuliare nenosia.

Solárium v tehotenstve?

Veda v súčasnosti nepotvrdila škodlivosť UV - lúčov v tehotenstve. Tieto lúče nie sú také silné, aby prenikli cez vrstvy pokožky a tak ohrozili vnútorné orgány a nenarodené dieťa. Počas opaľovania sa a slnenia v soláriu, však vzniknutá horúčava môže byť počas tehotenstva škodlivá. Tehotné ženy sa obvykle necítia v soláriu dobre. Dôležité je preto poradiť sa s lekárom skôr, ako sa vydáme napospas bezhlavému opaľovaniu.

Solárium - áno či nie?

Ktoré mladé dievča by nechcelo pekne vyzerať aj v zime? Jednou z podmienok krásy, ktoré sa v súčasnom svete akceptujú, je opálená pokožka. V lete to nie je žiaden problém, je čas dovoleniek, dní strávených pri mori alebo len na kúpalisku. V zime je to už trochu ťažšie, a preto si mnoho dievčat udržuje opálenú pokožku v soláriu. Je to ale zdravé? Vieme, ako často a ako dlho by sme sa mali vystavovať tomuto slneniu?

Prírodné slnečné žiarenie sa skladá z UVA a UVB lúčov. UVB žiarenie je pre človeka prospešné – pomocou neho si telo vytvára vitamín D3, ktorý je potrebný pre kosti, stimuluje imunitný systém, pôsobí blahodárne na srdce a krvný obeh. UVA lúč spôsobuje starnutie pokožky, jej vysúšanie, dokonca rakovinu. Solárne žiarenie obsahuje len UVA lúče.

Opaľovanie v soláriu sa odporúča v prípade, ak sa chystáte na zimnú lyžovačku alebo na letnú dovolenku. Pokožka si takto privykne na slnečné lúče a po celodennom vystavení slnku sa koža nespáli.

Ak sa ale predsa rozhodnete solárium navštíviť, nesmiete zabudnúť na niekoľko základných postupov:

 1. Ak sa do solária chystáte prvýkrát, nebojte sa porozprávať s personálom o vašej pokožke. Oni by vám mali poradiť, koľko času môžete v soláriu stráviť, ako pravidelne ho môžete navštevovať, ako sa starať o pokožku po opaľovaní. Nikdy nezabudnite dodržiavať zásady opaľovania práve pre váš typ pokožky.
 2. Zistite si, kedy naposledy boli vymenené lampy. Radšej sa na kvalitu zariadení pýtajte vo viacerých salónoch.
 3. Ak používate nejaké lieky, zistite si, či môžete solárium navštíviť.
 4. Pred tým, ako sa idete opaľovať, nepoužívajte žiadne dezodoranty, kozmetiku, pretože by na miestach, kde ste ich použili, mohli vzniknúť pigmentové škvrny. Ak na sebe nejaké máte, umyte sa. Nemali by ste mať na sebe ani žiadne šperky alebo šošovky, ktoré by mohli spôsobiť alergiu.
 5. Na očiach vždy majte slnečné okuliare. Aj vtedy však majte zatvorené oči. Inak by ste si mohli poškodiť zrak.
 6. Nikdy nepredlžujte dobu opaľovania.
 7. Pred aj po návšteve solária používajte krémy určené práve na opaľovanie v soláriách. Túto kozmetiku by ste mali nájsť v každom soláriu. Klasické prípravky na opaľovanie nie sú účinné.
 8. Po opaľovaní sa minimálne hodinu nesprchujte. Vtedy vám opálená pokožka dlhšie vydrží. V ten deň sa už nevystavujte slnečnému žiareniu.
 9. Na začiatok nebuďte v saune viac ako 5 minút. Túto dobu môžete časom predĺžiť. Nikdy ho nenavštevujte viac ako desaťkrát za tri týždne.

Aby sme nehovorili len o nevýhodách solárneho opaľovania, priblížme si aj jeho výhody. Jednou z nich je, že sa môžete predpripraviť na čas dovoleniek a v čase, keď sa budete celodenne vystavovať slnku, pokožka už bude zvyknutá. Druhou výhodou je, že si môžete regulovať čas vystavovaniu sa slnečným lúčom.

Ak často navštevujete solárium, pokožka sa začína vysušovať, prípadne sa začnú tvoriť pigmentové škvrny. Ak tomu chcete zabrániť, používajte ochranné krémy. Odporúča sa stráviť v soláriu maximálne 10 minúť týždenne.

Slnečné žiarenie
Slnko vyžaruje energiu v podobe slnečného žiarenia rôznych vlnových dĺžok. Skladá sa z ultrafialového žiarenia, infračerveného žiarenia a viditeľného svetla. Ultrafialové žiarenie sa delí na viac typov: UV A (s vlnovou dĺžkou 320 až 400 nm), UV B (280 až 320 nm) a UV C (260 až 280 nm) žiarenie. Pokožke človeka škodí najmä UV C žiarenie, ktoré za normálnych okolností filtruje atmosféra Zeme. Žiarenia UV A a UV B spôsobujú zhnednutie pokožky, UVtypu B v tele človeka vyvoláva aj tvorbu vitamínu D3.
Vitamín D
Účinná zložka vitamínu D3 sa tvorí v pečeni a obličkách, odkiaľ putuje do orgánov, ktoré vitamín D potrebujú na svoju zdravú činnosť. Len nedávno identifikované receptory vitamínu D v mnohých cieľových orgánoch jeho význam zvyšujú a ukazujú na širokú škálu jeho účinkov. Vitamín D sa podieľa na látkovej výmene vápnika a fosfátov, má vplyv na imunitný, endokrinný a nervový systém, ako aj na svalstvo a pokožku. Vitamín D3 produkovaný pomocou UV B svetla chráni aj pred rakovinou prsníkov a hrubého čreva. Pri tvorbe vitamínu D pomocou UV žiarenia neprichádza na rozdiel od užívania vo forme tabletiek k prebytku vitamínu D alebo vápníka v organizme, pretože slnečné žiarenie tvorbu vitamínu reguluje a prebytočný provitamín D mení na neaktívne zložky. Slnko alebo UV žiarenie sa tak stáva najdôležitejším zdrojom vitamínu D. Je známe, že najmä u starších ľudí dochádza v zimných mesiacoch k deficitu vitamínu D. V takom prípade sa odporúča preventívne slnenie.
Umelé slnko
Žiarenie, ktoré sa produkuje v soláriu, je tiež energia, ale na rozdiel od slnečného žiarenia by nikdy nemalo obsahovať ultrafialové žiarenie UV C, čím sa jeho škodlivosť minimalizuje. Podiel žiarenia UV A a UV B je pri rôznych produktoch rozdielny. Optimalizuje sa na takú úroveň, aby sa dosiahlo postupné zhnednutie pokožky, ktoré bude mať dlhú životnosť.
Opaľovanie v soláriu možno prirovnať k pobytu na slnku, ale na rozdiel od slnečného žiarenia, ktoré má v rozličných častiach a výškových polohách zemegule rôznu intenzitu, v soláriu možno mieru expozície UV žiarenia nastaviť.
Ako vzniká opálenie
Opálenie pokožky vzniká ako ochranná reakcia pokožky pred slnečným žiarením. Pôsobením žiarenia UV B sa aktivujú bunky pokožky (melanocyty) a intenzívnejšie vytvárajú biele melanínové pigmenty. Pigmenty na ceste do horných vrstiev pokožky vplyvom UV A žiarenia a kyslíka v krvi hnednú (nepriama pigmentácia). Ak už v pokožke určitá pigmentácia nastala predtým, koža pôsobením UV A žiarenia zhnedne okamžite (priama pigmentácia). Žiarenie UV B napomáha aj zhrubnutiu pokožky, a tým ju chráni pred slnečným žiarením. Ak sa podarí vytvoriť optimálny podiel oboch spomenutých ochranných opatrení, prirodzeným spôsobom možno dosiahnuť až štvornásobnú ochranu proti slnečnému žiareniu. Pri umelom ožarovaní v soláriu nastávajú v koži rovnaké procesy ako pri prírodnom slnení. Opaľovanie v rozumných dávkach je preto dobrou prípravou pred pobytom pri mori alebo na horách.
Typy pokožky
Všetci sme sa narodili s geneticky daným určením farby kože a práve tento moment má rozhodujúcí vplyv na proces pigmentácie. Tento stav sa v priebehu života veľmi nemení, ale sila UV žiarenia môže proces zhnednutia výrazne ovplyvniť. U ľudí, ktorí sa narodili s tmavou kožou, je proces pigmentácia rýchlejší a jednoduchší ako u ľudí s bielou pokožkou. Je zaujímavé, že deti afro-karibského typu sa rodia biele a ich pokožka sa nemení až dovtedy, kým sa nevystaví dennému slnečnému žiareniu. Ľudia reagujú podľa svojho typu pokožky na slnečné žiarenie a opaľovanie v soláriách rôzne. Každý, kto sa rozhodne vstúpiť na horúce slnko alebo do opaľovacej plechovky, by mal svoj typ pokožky poznať a podľa neho by mal pobyt na slnku a dávkovanie solária prispôsobiť. Na svete sa rozlišuje šesť typov pokožky, v Európe štyri typy. Typy pokožky nemusia byť vyhranené a jednotlivé skupiny sa často prelínajú. Dĺžku opaľovania treba prispôsobiť aj podľa toho, či s opaľovaním začínate alebo si bronzový odtieň iba udržujete. Rýchlejšie zhnednutie znamená aj rýchlejšiu stratu bronzu.
Predopaľovanie má význam
Pri vysokých dávkach žiarenia, nerešpektovaní fototypu pokožky alebo počas dovolenky pri mori a na horách môže bez predchádzajúceho „predopálenia“ nastať poškodenie DNA s rizikom vzniku rakoviny kože. Preto sa odporúča pokožku pred slnečnou dovolenkou natrénovať a dopriať jej čas na to, aby si vybudovala zodpovedajúcu ochranu pred slnečnými lúčmi. Nepripravenú svetlú pokožku si môžeme na slnku ľahko spáliť. Spálenie je istý druh zápalu kože, pri ktorom sa môžu kožné bunky poškodiť a odumrieť. Zistilo sa, že bunky majú pocit solidarity a dobrovoľne umierajú „hrdinskou smrťou“. Dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia je omnoho horšie. Koža rýchlejšie starne, pretože proces tvorby kolagénu sa spomaľuje. Slnečné lúče odoberajú z kože vlhkosť a uvoľňujú kyslíkové radikály (voľné radikály sú malé agresívne molekuly, ktoré vznikajú v tele v dôsledku stresu a môžu poškodiť bunkové steny).
Solárna kozmetika
Pri opaľovaní v soláriu možno použiť len špeciálnu solárnu kozmetiku, ktorá zlepšuje zhnednutie, urýchľuje opaľovací efekt, hydratuje ju a dodáva jej potrebné vitamíny (obsahuje vitamín E a betakarotén). Použitie špeciálnej kozmetiky sa oplatí, pretože neošetrená vysušená pokožka rýchlejšie starne. Pozor, solárna kozmetika neobsahuje UV filtre! V soláriu sa nesmú používať ochranné prostriedky, ktoré sú určené na slnečné opaľovanie ani samoopaľovacie krémy. Na regeneráciu pokožky lekári odporúčajú aj dostatočný príjem tekutín a vitamínové prípravky s obsahom vitamínov C, E a minerálneho prvku selén.
Dávkovanie solária
Pri opaľovaní v soláriu treba dodržiavať určité pravidlá, aby pokožka zostala zdravá a pružná. Za jeden deň by sme solárium nemali navštíviť viac ako jedenkrát a počas celého roka viac ako 50-krát. V ten istý deň sa neodporúča ani kombinované slnenie v soláriu a na slnku. Pokožke prospeje, ak jej medzi dvomi návštevami doprajete oddych 48 hodín. Odpočívať by mala jeden až dva súvislé mesiace v roku. Deti majú citlivejšiu a tenšiu pokožku, preto sa do veku 16 rokov opaľovanie v soláriu neodporúča. Medzi tými, ktorí by sa radi opaľovali po celý rok, sú aj ľudia, ktorí by mali svoje rozhodnutie konzultovať s lekárom. Patria k nim tehotné ženy, chorí, ktorí užívajú pravidelne lieky, ľudia s kardiostimulátorom, kŕčovými žilami, kožnými problémami a pod. Niektoré lieky môžu spôsobiť, že koža bude na žiarenie silnejšie reagovať (antikoncepčné tabletky, antibiotiká, psychofarmaká, antialergické prostriedky, niektoré lieky na srdce atď.).
Pred vstupom do solárnej kabíny
Pred vstupom do solária treba z pleti odstrániť kozmetické prípravky a odložiť všetky kovové doplnky a šperky. Kozmetické produkty ako parfumy a mejkap môžu byť spolu s UV žiarením aktívne a vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Niektoré prípravky vnikajú hlboko do kože, preto by sa koža mala očistiť aspoň tri hodiny pred slnením.
Približne tri hodiny pred opaľovaním a po opaľovaní by ste sa nemali ani sprchovať, kúpať alebo iným spôsobom pokožku ošetrovať. Pokožka je po kúpeli citlivejšia a na vodu reaguje tak, že začína vylučovať maz, ktorý filtruje žiarenie, a uzavrú sa póry. Preto sprchovanie pred opaľovaním aj po ňom znižuje jeho efekt. Pokožka ošetrená peelingom sa opáli rýchlejšie a rovnomernejšie a opálenie dlhšie vydrží. Po peelingu je pleť tenšia a jemnejšia, vyžaduje lepšiu ochranu, a preto treba po peelingu s opaľovaním chvíľu počkať.
Počas slnenia by mali zostať oči zatvorené, odporúča sa vždy použiť špeciálne ochranné okuliare aj napriek tomu, že opaľujúce sa modelky a modely v reklame okuliare nenosia.
Rovnomerné opálenie
V soláriu sa oplatí striedať polohy, aby na miestach, kde je menej prekrvené tkanivo, nevznikali biele miesta (obvykle na krížoch a pod lopatkami, na ktorých pri ležaní spočíva váha tela). Na dosiahnutie rovnomerného opálenia sa preto odporúčajú ergonomicky tvarované soláriá. Opaľovacia trubica žiari najintenzívnejšie vo svojom strede, takže najväčší opaľovací efekt bude zreteľný na bruchu a stehnách. Vnútorné plochy paží alebo nôh sa opaľujú horšie, pretože obsahujú menej pigmentotvorných buniek ako ostatné miesta na tele. Pehy a pigmentové škvrny obsahujú obzvlášť veľa hnednúcich pigmentov, preto tmavnú rýchlejšie.
Klimatizácia
Každé solárium obsahuje klimatizáciu alebo ventilátor. Čím viac tepla cítite, tým efektívnejšie sa opálite. Neznamená to však, že ventilátor alebo klimatizácia sú v soláriu na ozdobu. Ich úlohou je zabrániť prehriatiu organizmu. Opaľovanie v soláriu môžete spojiť s relaxáciou, môžete si na chvíľu aj zdriemnuť. Pôsobenie solária je najúčinnejšie a najbezpečnejšie, len keď sa cítite fit. Ak sa necítite dobre, opaľovanie radšej odložte.
Wellness v soláriu
Bezpečnosť pri opaľovaní je dôležitou podmienkou wellness princípu, no nemenej dôležitý je príjemný zážitok. Výrobcovia solárií tento vývoj pochopili a nastúpili cestu veľkých zmien. Wellness v soláriu by malo spĺňať tieto kritériá:
 • ergonomicky tvarované ležadlá,
 • jednoduché otváranie a vstup do solária,
 • jednoduché ovládacie prvky,
 • hlasový systém (pokyny cez hovoriaci počítač),
 • systém čipových kariet, kde sa po vložení karty s údajmi o zákazníkovi solárium automaticky nastaví,
 • individuálne nastaviteľná klimatizácia,
 • široký výber kvalitnej relaxačnej hudby,
 • voľne zvoliteľné prídavné farebné programy na podporu psychovegatatívnej stimulácie,
 • chladivá vodná para na osvieženie a neutralizáciu typického UV zápachu po opaľovaní
 • aromatické programy s rôznymi vôňami a účinkami (uvoľňujúce, povzbudivé).

Dobré solárne štúdio

Ak ste v soláriu nováčikom, na prvom mieste by mal byť v dobrom solárnom štúdiu vstupný pohovor. Pomocou neho sa zhodnotí váš fototyp a preberú sa pokyny pri opaľovaní. Súčasťou dotazníka sú aj otázky týkajúce sa vášho zdravotného stavu a obmedzení s ním spojenými. Školený pracovník vám navrhne optimálny opaľovací program. Po skončení každej kúry by ste mali mať možnosť osviežiť sa iontovými alebo vitamínovými nápojmi, ktoré významne dopĺňajú regeneračný proces. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné čistenie opaľovacích lavíc dezinfekčným roztokom, okuliare by mali byť tiež očistené od potu a vydezinfikované.

V soláriu, by mal byť na prvom mieste vstupný pohovor, kde vyškolený odborník zhodnotí tvoj fototyp a určí optimálny opaľovací program. Súčasťou pohovoru by mali byť aj otázky týkajúce sa tvojho zdravotného stavu a oboznámi ťa s kontraidikáciami, resp. neodporučí pobyt v soláriu, ak by zistil niektoré obmedzenia vyplývajúce po pohovore. Takže do solária sa dá chodiť 365 dní v roku a nemusíme čakať na slnečné lúče, samozrejme návštevnosť je vyššia v obdobiach pred letnými dovolenkami, ako predprípravy pokožky. Solária sa využívajú po konzultácii s lekárom na liečbu niektorých kožných ochorení. Pobyt je vhodný aj pre ľudí po zlomeninách, vytvára sa D vit potrebný pre rast a obnovu kosti. Účinky UV žiarenia stimulujú tvorbu ópiových hormónov, čiže má antidepresívny účinok.

Zdielať na facebook stránku http://www.slovrea.sk/Rady-lekara
cestovná agentúra, realitná kancelária, solárium sabinov, slovrea.sk
Námestie Slobody 80 (budova SLSP) 083 01 Sabinov

Námestie Slobody 80 (budova SLSP) 083 01 Sabinov

tel/fax: +421 51 4525191
mobil: +421 905 777620

tel/fax: +421 51 4525191
mobil:  +421 905 777620

email: slovrea@slovrea.sk

email: slovrea@slovrea.sk

skype: slovrea

skype: slovrea

GPS: 49.101509, 21.100936

GPS: 49.101509, 21.100936

© 2019 Slovrea.sk
Tvorba web stránok, web aplikácií, software, internetové riešenia ... na mieru kimis.sk
Zatvoriť
Kontaktujte nás
Zatvoriť
Chyba
Ok
Zatvoriť